Et symbol for hyldest og fejring

 

I Danmark flager vi, når vi skal fejre mærkedage, og vi hylder afdøde ved at flage på halvt.

 

Vi er stolte af at kunne hjælpe danskerne med deres fejringer og hyldester samt bidrage til, at de kan skabe mindeværdige øjeblikke sammen.

Hvad enten det er i familiære relationer eller i forbindelse med mærkedage i vores samfund.

 

"Fejring og hyldest får os til at rykke tættere sammen, og det styrker både fællesskabet og samhørighedsfølelsen. Vi får dermed endnu mere lyst til at værne om hinanden.

Det er for mig en stor del af det at være dansk og det absolut bedste, jeg kan bidrage med over for vores kunder."

– Juliane Bech, indehaver af Flagstang.dk  

 

Vi har produceret træflagstænger siden 1985

Det hele startede, da Tiset Savværk i Gram begyndte at producere træflagstænger til lokalbefolkningen.

I dag er vi landsdækkende og en af to træflagstangsproducenter i Danmark.

Vores produktion er præcis som for 35 år siden. Processen starter allerede ude i skoven, hovedsageligt på Bornholm, hvor vi udvælger de træer, som er anvendelige til vores produktion.

 

Det bliver i familien

Tiset Savværk startede som en familievirksomhed og blev i 2010 opkøbt af Per Bech, som omdøbte firmaet til Flagstang.dk. Siden dengang er forretningen vækstet fra 5 til 15 ansatte.

Vi har i de sidste ti år udvidet vores sortiment med glasfiberflagstænger, som er designet og produceret i Norden. Desuden tilbyder vi et stort udvalg af træprodukter til hus- og haveprojekter.

I 2019 blev virksomheden opdelt, så Per Bechs datter, Juliane, nu ejer webshopdriften, mens Per står for savværksdriften. Virksomheden bliver i familien, og den familiære ånd præger fortsat alt, hvad vi gør.

 

 

Ansvarlighed

Vi gør meget for at arbejde i en bæredygtig retning.

Alle vores træflagstænger er produceret af træ, som er vokset op i danske skove.

90 % af vores træprodukter er FSC- eller PEFC-certificerede, hvilket er din sikkerhed for, at når der fældes et træ til vores produktion, bliver der plantet et nyt. 

Vi har optimeret vores lager og produktion, så vi stort set intet spild har. Skal vi bruge kernen af et træ, genanvendes barken og skallen til shelterproduktion.

Når vi producerer produkter, såsom rundtræ, er vi nødt til at afbarke træet. Dette restprodukt omdannes til flis og køres ud i danske haver. Alt vores savsmuld bliver genanvendt til bl.a. dyrepleje.

Derudover er vi begyndt at bruge genanvendt plast til opbinding af trævarer under transport i stedet for metal, hvilket tilmed minimerer afmærkninger i træprodukterne.

 

 

Vi glæder os til at hjælpe dig med at skabe minder for livet.

Venlig hilsen

Team Flagstang.dk